Επιστροφή στο Μελιγαλά και νίκη ελπίδας στο 88′ με Καντούτση για το Διαβολίτσι

Επιστροφή στο γήπεδο Μελιγαλά με νίκη ελπίδας για τη παραμονή στη Γ’ Εθνική και τη νέα σεζόν για τον ΑΟ Διαβολιτσίου, με χρυσό σκόρερ τον Καντούτση στο 88′

Το Διαβολίτσι πραγματικά μπήκε ”με το μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι απέναντι σε έναν ιδιαίτερα δυνατό αντίπαλο όπως ο Φοίνικας Νέας Επιδαύρου και από νωρίς πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 5′ αφού πρώτα όμως ένα λεπτό νωρίτερα είχε δοκάρι και μία απόκρουση του τερματοφύλακα στο 2′ . Μετά το γρήγορο γκολ από τους γηπεδούχους, σα να ξύπνησε η ομάδα του Φοίνικα και έβγαλε αντίδραση αλλά τη μεγάλη φάση είχε πάλι το Διαβολίτσι όταν σε εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι από αμυντικό του Φοίνικα. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 64′ ενώ στο 71′ είχε και δοκάρι για να κάνει την ανατροπή στο ματς. Το Διαβολίτσι όμως δεν το έβαλε κάτω και με πολλά ψυχικά αποθέματα κατάφερε με γκολ του Καντούτση στο 88′ να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο, που του δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδη, κεφαλιά του Καντούτση απέκρουσε ο Συνοδινός

4′ Δοκάρι για τον ΑΟΔ, σε κεφαλιά του Μπαλόπουλου μετά από σέντρα του Μουλιάτου

5′ Γκοοόλ 1-0 Ορλάντο, ο Τσιγαρίδης ξέφυγε από δεξιά του Καρέλη μπήκε στη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο νεαποκτηθείς Ορλάντο με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος των διχτύων του Συνοδινού για το 1-0 μέσα σε έξαλα πανηγύρια.

Ο Πάρης Τσιγαρίδης έτοιμος να δώσει τη πάσα στον Ορλάντο

Η μπάλα στα δίχτυα από το πλασέ του Ορλάντο για το 1-0

11′ ο Καπατσώρης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει σουτ του Λαθούρη

13′ καλό σουτ του Γεωργίου απέκρουσε ο Καπατσώρης

20′ σουτ του Παρασκευά Κάπλατζη άουτ

26′ δεύτερο Δοκάρι για το Διαβολίτσι μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιγαρίδη και κεφαλιά του Καρέλη προς την εστία της ομάδας του

28′ το Διαβολίτσι διαμαρτύρεται για μια φάση που ζητά για αντικανονικό μαρκάρισμα του Καρέλη στον Μουλιάτο, πέναλτι με τον διαιτητή Μάρκο να δείχνει παίζεται

31′ σέντρα σουτ φάουλ του Χατζησοφρωνίου μπλοκάρει ο Καπατσώρης

37′ αντεπίθεση για το Διαβολίτσι με μεγάλη μεταβίβαση προς τον Ηλιόπουλο πρόλαβε με καλή έξοδο ο Συνοδινός

45’+ σουτ φάουλ του Παπαϊωάννου η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας

56′ σουτ του Μερκούρη απέκρουσε ο Καπατσώρης

59′ σουτ του Παρ. Κάπλατζη η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καπατσώρη

64′ Γκοοόλ 1-1 Μπιτζής, εκτέλεση κόρνερ του Παρ. Κάπλατζη, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Μπιτζή που μόλις πριν λίγα λεπτα είχε μπει στο ματς σημείωσε το 1-1 μέσα σε πανηγύρια παικτών και φιλάθλων του Φοίνικα

76′ Δοκάρι για τον Φοίνικα με τον Χρήστο Κάπλατζη με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όταν δέχτηκε τη μπάλα μετά από κόρνερ του Παρ. Κάπλατζη στην επιστροφή της μπάλας νέο σουτ του Γεωργίου ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

88′ Γκοοόλ 2-1 Καντούτσης, συνεργασία από δεξιά του Ηλιόπουλου με τον Βέλλη σέντρα του μπακ των γηπεδούχων ο Καντούτσης με κεφαλιά νίκησε τον Συνοδινό αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δεξί του δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους και έντονους πανηγυρισμούς για το πολύτιμο τρίποντο που φαινότανε να έγερνε στη πλευρά του Διαβολιτσίου

93′ μοναδική αντεπίθεση για το Διαβολίτσι που βγήκε με τέσσερεις παίκτες στην κόντρα έναντι δύο των φιλοξενουμένων αλλά καθυστέρησαν χαρακτηριστικά και έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ

Διαιτητής Παναγιώτης Μάρκος. Βοηθοί Ηλίας Μπεκιάρης και Παναγιώτης Σόβολος

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Καπατσώρης, Πιτσιλής(38′ Σταματελόπουλος λ.τρ, 50′ Πάγια λ.τρ), Βέλλης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Στραβάκος, Θώδης(80′ Δημητρίου), Μουλιάτος, Τσιγαρίδης(80′ Γκελγκέρια), Ορλάντο(46′ Ουέσλεϊ), Ηλιόπουλος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΝΕΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ: Συνοδινός, Μούγιος(86′ Γκουριώτης), Καρέλης, Κάπλατζης Χρ, Τριμπόνιας, Παπαϊωάννου, Κάπλατζης Παρ, Χατζησοφρωνίου(60′ Μπιτζής), Λαθούρης, Μερκούρη, Γεωργίου