Σπουδαία νίκη για τον Γ.Σ Γαργαλιάνων, 76-66 τον Αργοναύτη Νέας Κίου

Μίλησε η έδρα για τον Γ.Σ Γαργαλιάνων που επικράτησε με 76-66 του Αργοναύτη Νέας Κίου σε αγώνα για την Γ’ Εθνική του Μπάσκετ και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα σημερινά αποτελέσματα έμεινε μόνος του στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά προηγήθηκαν στο 10λεπτο των φιλοξενούμενων με 17-14 και με 36-22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αφού είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους. Με την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο μετά την 10λεπτη παράταση οι Άργείτες ανέβασαν κατακόρυφα την αγωνιστική τους εικόνα αιφνιδίασαν απόλυτα τους παίκτες του Κούτρη και με ένα απίστευτο υπέρ τους επιμέρους σκορ 32-14!!!! στο 30΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 54-50!!!.

Στο τελευταίο όμως 10λεπτο οι τελικοί νικητές βρήκαν πάλι τον ρυθμό τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με συνέπεια να φθάσουν δίκαια στην νέα τους επιτυχία με το τελίκό για αυτούς 76-66. Στο τέλος του αγώνα η ομάδα του Αργοναύτη υπέβαλε ένσταση ότι δεν έπρεπε να μετρήσει 00.10,8΄΄΄πριν ακουσθεί η κόρνα για την ολοκλήρωση του 30΄ καλάθι δύο πόντων που σημείωσε ο Δ. Γιαννόπουλος διαμορφώνοντας το 50-54 για τον ΓΣΓ.

Δεκάλεπτα: 17-14, 36-22, 50-54, 76-66

Διαιτητές: Καψιώχας, Περδετζόγλου, Βαγγάλης

ΓΣ Γαργαλιάνων (Κούτρης)Σίμοβιτς 17(2), Σκλήβας 16, Γιαννακόπουλος 10, Γιαννόπουλος Δ. 10, Παπουτσής, Λαζαρίδης 17(4), Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας 4, Τσαγκάρης.

Αργοναύτης Νέας Κίου(Μιχαλόπουλος Αθ.): Λυμπερέας 4, Κωνσταντίνου 9(3), Ρούζιος 6(2), Παλλαδινός 13, Δανίκας 5, Μιχόπουλος, Πρεδάρης 13(3), Μιχαλόπουλος Μ. 3, Κατσένης 9(1), Οικονόμου, Κύρκος, Φλεβάρης 4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Κυριακή 3/12

Αστέρας Τεμένης – Δόξα Πύρρου Άρτας 77-70
ΑΕ Γλαύκου Έσπερου – Ιωάννινα ΣΚ 81-62
Γαργαλιάνοι – Αργοναύτης Νέας Κίου 76-66
Παναχαϊκή – ΚΑΕ Παραμυθιάς 104-67
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Προμηθέας 2014 60-77
Ιόνιος Κέρκυρας – Αχαγιά ’82 67-70

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Αχαγιά ’82 13, 6-1 +63
2. Δόξα Πύρρου Άρτας 12, 5-2 +34
_________________________________
3. Αστέρας Τεμένης 12, 5-2 -11
4. Παναχαϊκή 11, 4-3 +84
5. Γαργαλιάνοι 11, 4-3 -3
6. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 10, 4-2 +85
_________________________________
7. Προμηθέας 2014 10, 4-2 +57
8. Αργοναύτης Νέας Κίου 10, 3-4 -8
9. Ιόνιος Κέρκυρας 9, 2-5 -7
10. Ιωάννινα ΣΚ 9, 2-5 -25
_________________________________
11. Παραμυθιά 9, 2-5 -95
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων 7, 0-7 -174

* οι θέσεις 1-2 οδηγούν στη δεύτερη φάση των Playoffs
** οι θέσεις 3-6 οδηγούν στα Playoffs
*** οι θέσεις 7-10 οδηγούν στα Playouts
**** οι θέσεις 11-12 οδηγούν στον απευθείας υποβιβασμό

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Κυριακή 10/12

Ιωάννινα ΣΚ – Αστέρας Τεμένης
Αργοναύτης Νέας Κίου – ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου
Γαργαλιάνοι – Παναχαϊκή(5μ.μ.)
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας – ΑΓΣ Ιωαννίνων
Προμηθέας 2014 – Ιόνιος Κέρκυρας
Αχαγιά ’82 – ΚΑΕ Παραμυθιά

Spread the love

Γράψτε ένα σχόλιο