Τα εί(Χ)ε όλα 2-2, Σπερχογεία – Κορώνη σε ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα

Ξέραμε ότι το παιχνίδι Σπερχογεία – Κορώνη θα είχε ενδιαφέρον, χωρίς να υπάρχει φαβορί για τη νίκη και οι δύο ομάδες μας το απέδειξαν και με το παραπάνω, προσφέροντας παράλληλα και πλούσιο θέαμα για τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν.

Και όμως τίποτα δεν έδειχνε στο πρώτο ημίχρονο τι θα βλέπαμε στο ματς. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ρυθμό με λίγες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το 0-0 να ήταν αναπόφευκτα το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, λες και οι προπονητές των δύο ομάδων πάτησαν κάποιο κουμπί, όλα άλλαξαν προς το καλύτερο. Όλα ξεκίνησαν όταν η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε μπροστά στο σκορ στο 47′, από το λεπτό αυτό και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και η κάθε φάση μύριζε γκολ, με τις δύο ομάδες να μπορούσαν τη νίκη χωρίς τελικά να την πάρει καμία

Πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν δύο, ο Παύλος Πεΐδης για την Κορώνη και ο Ηρακλής Καραχάλιος για την Σπερχογεία αν και στο φινάλε του παιχνιδιού τη παράσταση έκλεψε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Σακκάς που έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κώστας Λυμπερόπουλος κρατώντας το σκορ στο 2-2 και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του. Ο Πεΐδης για την Κορώνη και ο Καραχάλιος για την Σπερχογεία πέτυχαν δύο γκολ αμφότεροι, σε μία άτυπη μονομαχία μεταξύ τους

Φάσεις και γκολ του αγώνα:

10′ σουτ του Μαρίνου από μακριά πέρασε άουτ

22′ Σουτ του Μαρίνου λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σακκά

35′ Σουτ του Καραχάλιου απέκρουσε ο Βαρβεράκης

40′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρούπα, ο Καραχάλιος βρέθηκε μόνος του αλλά δε θα βρει τη μπάλα σωστά με το κεφάλι που πέρασε τελικά άουτ

45′ Ο Σεφεράσι βρέθηκε στη περιοχή της Κορώνης, βρήκε στη μικρή περιοχή τον Λένα που δε μπόρεσε να πλασάρει προς την εστία

47′ Γκοοόλ 0-1, μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Κυριάκου Λυμπερόπουλου η μπάλα θα φύγει από τον Σακκά με τον Πεΐδη να προλαβαίνει τους αμυντικούς και τον Σακκά και να ανοίγει το σκορ.

50′ Σουτ του Πεΐδη μπλόκαρε ο Σακκάς

56′ Πέναλτι για την Σπερχογεία όταν η επέλαση του Καραχάλιου σταμάτησε από την ανατροπή του Κυριόπουλου

57′ Γκοοόλ 1-1, Ο Ηρακλής Καραχάλιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κάνοντας το 1-1

63′ Σουτ του Καραχάλιου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βαρβεράκης

66′ Σέντρα του Οικονομέα από αριστερά, βρήκε αμαρκάριστο στη περιοχή τον Καραχάλιο η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δικάρι

68′ Μετά από σουτ του Κυριάκου Λυμπερόπουλου η μπάλα θα φτάσει στη μικρή περιοχή στον Κώστα Λυμπερόπουλο που ήταν μόνος του απέναντι στον Σακκά και ενώ όλοι πίστεψαν ότι ήταν οφσάιντ σούταρε για να αποκρούση σωτήρια ο Σακκάς

75′ Σουτ φάουλ απευθείας του Κυριάκου Λυμπερόπουλου θα στείλει τη μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί γάμα της εστίας

77′ Γκοοόλ 1-2, σέντρα του Μουτζούρη στο δεύτερο δοκάρι ο Πεΐδης απέφυγε τον αντίπαλό του και πλάσαρε στην απέναντι γωνία του Σακκά

79′ Γκοοόλ 2-2, Η απάντηση της Σπερχογείας ήταν άμεση όταν σε σουτ του Καραχάλιου ο Βαρβεράκης θα κάνει λάθος υπολογισμό θα αφήσει τη μπάλα να περάσει αλλά αυτή θα καταλήξει στα δίχτυα αφου πρώτα κτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού για το 2-2

86′ Πέναλτι για την Κορώνη, για τράβηγμα εντός περιοχής του Λένα στον Πεΐδη με τον κύριο Σκόρδο να δείχνει αμέσως τη παράβαση και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Σπερχογείας

87′ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κώστας Λυμπερόπουλος που θα νικηθεί όμως από τον Σακκά που έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απόκρουσε σωτήρια κρατώντας το 2-2. Μετά το τέλος του αγώνα αλλά και αμέσως μετά το χαμένο πέναλτι ο προπονητής της Κορώνης Άγγελος Σπάλας εξέφρασε τη διαφωνία του για τον εκτελεστή του πέναλτι θέλοντας τον Πεΐδη να είναι ο εκτελεστής.

Διαιτητής : Σκόρδος Επόπτες :Τσουλάκος, Τσοπανάκης.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ:(Κώστας Κλάδης) Σακκάς, Παναγιωτόπουλος, Οικονομέας, Σεφεράσι, Λένα, Μούσα (58′ Γ. Σαούτης), Η. Δημητρίου, Μουζάκης, Μαρίνος, Καραχαλιος, Ρούπας (46′ Π. Σαούτης).

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ:(Άγγελος Σπάλλας) Βαρβεράκης, Παναγιωτόπουλος, Παπαγεωργίου, Κυρ. Λυμπερόπουλος, Χοτζόλι, Κουτσουμπός, Τσελάϊ (58′ Κ.Λυμπερόπουλος), Κυριακόπουλος, Φιλάϊ, Μουτζούρης, Πεΐδης.