Επέστρεψε στις νίκες και στις πρώτες θέσεις η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα 2014

Την δίκαιη επιστροφή στις επιτυχίες με 83-70 και στις πρώτες θέσεις τού 1ου ομίλου γνώρισε η Καλαμάτα bc στην Τέντα με αντίπαλο τον νεανικό Προμηθέα.

Η ομάδα του Παύλου Νώντα μετά από αγωνιστική μάχη 30′ χρονικό σημείο στο οποίο οι Πατρινοί προηγούντο στο σκορ με 61-56 (ημίχρονο 41-43 πάλι για τους φιλοξενούμενους) άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Αυτή η αλλαγή που όπως φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Προμηθέα τις έδωσε την δυνατότητα με σερί 10λεπτου 27-9 !! να πανηγυρίσει την τέταρτη φετινή της νίκη στις πέντε πρώτες φετινές αγωνιστικές.

Από τους ασπρόμαυρους ξεχώρισε η τετράδα των Διαμαντόπουλου, Περρωτή, Καραβανά και Παπαντωνίου η οποία σημείωσε τούς 64!! από τους 83 συνολικά πόντους του τελικού σκορ.

Την συνάντηση σφύριξαν οι Πανογέλης και Πολάτογλου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Νώντας) Χατζηαγγέλου 7, Οικονομίδης 4, Διαμαντόπουλος 11(1), Παπαντωνίου 20(2), Καραβανάς 17(4), Τσουλέας, Περρωτής 16(1), Καλογερόπουλος 5(1), Μπάκας 3

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αρβανίτης) Παρασκευόπουλος 9(3), Καναβός 4, Πρέκας 3(1), Βαχλεμπεργκ 6, Βασιλείου 14(1), Βλάσσης 2, Γρύλλης 13(3), Γοργότσης 12, Καλλιακούδας 3(1), Σολειμετζίδης 4

4. ΕΑ Προμηθέας 2014 5 (0-5)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β’ Εθνική

**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις…